مسئوليت هاي و سمت ها در دوران خدمت

 1 - عضو هيات رييسه مجلس
 2 - عضو گروه دوستي پارلماني يمن
 3 - عضو گروه دوستي پارلماني بلغارستان
 4 - عضو هيات تجديد نظر رسيدگي به تخلفات اداري مجلس
 5 - رييس هسته مركزي برگزاري همايش يكصدمين سال قانون گذاري (نيازها و چالشها)
 6 - رييس مجمع نمايندگان خراسان جنوبي
 7 - عضو كميسيون قضايي مجلس
 8 - عضو كميسيون تلفيق بودجه 1384

همايش گراميداشت شهيد آيت الله مدرس وبزرگداشت روز مجلس با حضور جمع کثيري از مردم قاينات وزيرکوه در سالن آمفي تئاتر دانشگاه آزاد اسلامي قاين برگزار شد.
در اجتماع عظيم دلدادگان به سرور آزادگان جهان، برخي شخصيت‌ها و چهره‌هاي معروف نيز در کنار جمعيت ميليوني عاشقان امام حسين(ع) حضور يافتند.
زرشک يکي از محصولات استراتژيک استان خراسان جنوبي است که اين روزها برداشت آن آغاز شده است. کشاورزان اين روزها در حال برداشت نوبرانه محصول زرشک بوده تا آن را به صورت تازه دست چين کنند و به صورت خشک شده و تازه به ديگر استان‌ها صادر کنند. زمان برداشت زرشک در استان نيمه دوم مهرماه تا اواخر آبان است که سال گذشته ۱۷ هزار و ۲۰۷ تن زرشک از باغات خراسان جنوبي برداشت شد. بيشترين سطح زير کشت زرشک خراسان جنوبي با ۴ هزار و ۲۳۳ هکتار به شهرستان قاين اختصاص دارد.
گزارش تصويري سفر موسي قرباني به حج 1396
رئيس ستاد پيگيري اجراي برجام در وزارت خارجه از نقض بندهاي 26، 28 و 29 برجام با قانون جديد تحريمي آمريکا عليه ايران خبر داد و تأکيد کرد که جمهوري اسلامي ايران پاسخ قاطعي به اين قانون کنگره آمريکا خواهد داد.
شنبه ۲۰ خرداد، مراسم تکريم عبدالعلي ميرکوهي سرپرست پيشين سازمان تعزيرات حکومتي و معارفه مهدي اميري اصفهاني رئيس جديد اين سازمان با حضور حجت الاسلام و المسلمين مصطفي پورمحمدي وزير دادگستري برگزار شد.
گزارش سفر مأموريت به عتبات عاليات از طرف بعثه مقام معظم رهبري
شست بررسي مصونيت قضايي نمايندگان براساس اداي وظايف نمايندگي با حضور موسي قرباني و علي اکبر اوليا دو نماينده مجلس هشتم برگزار شد؛ قرباني از ديدگاه قوه قضائيه درباره اين موضوع حمايت کرد اما اوليا بر رعايت قانون نظارت بر رفتار نمايندگان تأکيد داشت.
پايگاه هاي مرتبط
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آمار بازديدکنندگان
آنلاين سايت: 12
بازديد امروز: ۹۱۴
بازديد اين ماه: ۶۲۲۲۰
بازديد كل: ۲۹۴۲۰۸۰

برگي از خاطرات حسن روحاني ؛

برگي از خاطرات حسن روحاني ؛

تاريخ: 1/4/1393
کد خبر: 11515
حسن روحاني چگونه حجاب را براي کارکنان زن ارتش اجباري کرد؟!

مساله «حجاب» يکي از مسائلي بود که در همان آغاز پيروزي انقلاب اسلامي مرکز بحث‌ها و اظهارنظرهاي گوناگون قرار داشت. برخي از گروه‌ها و افراد به حجاب‌ اجباري اعتقادي نداشتند و معتقد بودند که بايد اين امر در اختيار و انتخاب خود افراد باشد، برخي ديگر هم با تکيه بر دستور اکيد احکام و معارف اسلامي بر حفظ حجاب و محيط عفيفانه اجتماعي معتقد بودند که اجباري بودن حجاب، بهترين راهکار براي اين منظور است. دکتر حسن روحاني، در کتاب خود به بخشي از اين مجادلات اشاره کرده است. او که مسئول اجراي طرح اجباري کردن حجاب در ادارت مربوط به ارتش پس از انقلاب بوده است، افزون بر اينکه نظر و اقدامات خود در اين باره را شرح داده‌ است به برخي نقل قول‌هاي جالب توجه افراد و گروه‌ها در آن زمان هم اشارتي کرده است که متن زير، دربرگيرنده اين مطالب است:

«طرح مساله پوشش و حجاب زنان در اسفند ۱۳۵۷ بدون مشکل نبود و تا مدت‌ها مسئولين را به خود مشغول کرد. پس از ۲۲ بهمن که سازمان‌ها و ادارات دولتي کار خود را آغاز کردند و مدارس نيز از اواسط اسفند به فعاليت پرداختند، شمار زيادي از خانم‌هاي کارمند و دانش‌آموزان دختر، بدون حجاب و با سر برهنه در ادارت و سازمان‌هاي دولتي حاضر مي‌شدند و در ميان آن‌ها گاهي زنان باحجاب در اقليت بودند. بعضي پرستاران بيمارستان‌ها و پزشکان و معلمان زن نيز بدون روسري به محل کار خود مي‌رفتند و در خيابان‌ها هم زنان بي‌حجاب رفت و آمد داشتند. البته زنان باحجاب نيز فراوان بودند و در همه جا به چشم مي‌خوردند.

به هر حال اول بار، علماي قم به بي‌حجابي زنان اعتراض کردند و گفتند: درحکومت اسلامي همه زنان بايد باحجاب باشند. امام نيز در يکي از بيانات خود به لزوم حجاب براي زنان اشاره کردند و همين باعث شد عده‌اي از زنان بي‌حجاب در خيابان‌ها تظاهرات کنند و در مقابل کاخ دادگستري و نخست‌وزيري تحصن نمايند. در اين هنگام نيز آقاي طالقاني پاي پيش گذاشت و سخناني درباره حجاب ابراز کرد و گفت:«حجاب اجباري نداريم و خانم‌ها بايد خودشان حجاب را انتخاب کنند.» در اينجا نظر آقاي طالقاني با نظر علماي ديگر متفاوت بود. به ياد دارم روزي آقاي بني‌صدر به سازمان راديو-تلويزيون در جام جم رفته بود و در آنجا زنان بي‌حجاب دور وي جمع شده و پرسيده بودند که دليل لزوم حجاب زنان چيست. بني‌صدر در پاسخ بحثي کرد و در ضمن گفت: زن‌ها بايد روسري سر کنند، زيرا از موي سر آنان اشعه‌اي متصاعد مي‌شود که باعث مي‌شود چنين و چنان شود! اين سخنان موجب تعجب همه شده بود.

گروهک‌ها و مجاهدين خلق هم اطلاعيه‌ مي‌دادند که حجاب نبايد اجباري باشد. در دولت موقت هم بحث بود که آيا حجاب بايد اجباري شود يا نه. خلاصه همان طور که اشاره کردم، آقاي طالقاني در سخنراني خود گفت: ما نمي‌توانيم زنان اهل کتاب را مجبور به پذيرفتن حجاب کنيم، ولي مسلمانان را مي‌توانيم تشويق کنيم که حجاب داشته باشند و در هر صورت نبايد کسي را به زور باحجاب کنيم. با وجود اين، در ستاد ارتش با دوستان تصميم گرفتيم حجاب الزامي کنيم، که آغازي براي وزاتخانه‌ها و ادارات دولتي باشد.

طرح اجباري شدن حجاب در ادارت مربوط به ارتش، به عهده من گذاشته شد و بدين جهت در گام اول، همه زنان کارمند مستقر در ستاد مشترک ارتش را که نزديک به سي نفر بودند، جمع کردم و پس از گفتگو با آنان قرار گذاشتيم از فرداي آن روز با روسري در محل کار خود حاضر شوند. زنان کارمند که همگي به جز دو يا سه نفر بي‌حجاب بودند، شروع کردند به غر زدن و شلوغ کردن، ولي من محکم ايستادم و گفتم: از فردا صبح دژبان مقابل درب ورودي موظف است از ورود خانم‌هاي بي‌حجاب به محوطه ستاد مشترک ارتش جلوگيري کند. پس از ستاد ارتش، نوبت به نيروهاي سه‌گانه رسيد. در آغاز به پادگان دوشان تپه رفتم و همه کارمندان زن را که تعداد آن‌ها هم زياد بود در سالني جمع و درباره حجاب صحبت کردم. در آنجا زن‌ها خيلي سر و صدا راه انداختند اما من قاطعانه گفتم: «اين دستور است و سرپيچي از آن جايز نيست.» بعد توضيح دادم که ما نمي‌گوييم چادر سر کنيد، بحث چادر مطرح نيست، سخن بر سر استفاده از روسري و پوشاندن سر و گردن است. در نهايت، در آنجا هم گفتم به دژبان دستور داده‌ايم از فردا هيچ زن بي‌حجابي را به پايگاه راه ندهند.

در نيروي زميني و نيروي دريايي نيز براي کارمندان زن صحبت کردم و با خواندن آيات و روايات و کشاندن بحث حجاب به مسائل اجتماعي و سلامت جامعه و ارائه دلايل مختلف درباره لزوم حجاب، موضوع را تبيين کردم و دست آخر نيز با بخشنامه، رعايت حجاب الزامي شد. بحمدالله اين تلاش‌ها نتيجه مثبت داشت و پس از تعطيلات نوروز، همه زنان کارمند در ارتش با روسري به محل کار خود مي‌آمدند. در وزاتخانه‌ها و سازمان‌هاي دولتي و حتي صداوسيما نيز به‌تدريج حجاب عملي شد و همه زنان با روسري از خانه بيرون مي‌آمدند. البته در روزهاي رفراندوم هنوز شماري از زنان بي‌حجاب بودند و با سر برهنه در پاي صندوق‌هاي راي حاضر شدند، ولي اين معضل اجتماعي خيلي زود جمع و جور شد و به سامان مناسبي رسيد.»

ارسال نظر
تنها در صورتی که اظهار نظرها مشتمل بر توهین ، افترا ، کذب ، خلاف واقع ومخالف مصالحِ ملی و موازین شرعی نباشد منعکس خواهد شد.
نام و نام خانوادگی
آدرس رایانامه
نظر
در آخرين روز از نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي ،حافظه موبايل نمايندگان از حافظه مجلس نهم پر شد.
فرزند آيت الله مرعشي نجفي گفت: آقاي بهجت مي گفت فردي از امام زمان(عج) درباره آيت‌الله مرعشي نجفي مي پرسند و آقا در پاسخ مي فرمايند مرعشي نجفي از خود ماست.
گرچه در مکه مکرمه مأموريّتي خاصّ داشتم ولي اين مأموريّت مانع کارهايِ خارج از برنامه نشد بر همين اساس به صحنه ها جالبي برخورد داشتم که نگاشتن آن خالي از لطف نبوده و خواندن آن خصوصا براي همشهريان عزيز بي فايده نيست
آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در کتاب خاطرات خود به سهم خواهي موسوي خوئيني‌ها از آيت‌الله خامنه‌اي اشاره مي‌کند که ذکر اين خاطره خالي از لطف نيست.
حجت‌الاسلام موسي قرباني: انقلاب اسلامي مردم ايران، برترين و مقدس ترين انقلاب در طول تاريخ انقلاب‌هاي دنيا است/ مردم عزيز ما با وجود برخي مشکلات معيشتي پاي انقلاب خود ايستاده‌اند/ انقلاب اسلامي نزديکترين انقلاب به اهداف الهي است
اميدوارم با توجه به اينکه حقير ثبت نام نکرده ام و نماينده فعلي يکي از شهرستانها تقاضاي انتقال به تهران کرده است و يکي از نمايندگان هم قطعا راي نمي آورد واکثريت نمايندگان جديد خواهند بود ، با شور و نشاط و هماهنگي بيشيري براي استان خدمت کنند
دوستان خوب توجه کنند که در 4 دوره قبل نماينده قاينات نزديک به 60% و در دوره هفتم مجلس 70% مردم او را انتخاب کرده اند وعليرغم کسب راي اکثريت قوي مردم بعد از انتخابات تنها با برگزاري يک جلسه تشکر از مردم و آنهم روز شنبه بعد از انتخابات همه چيز پايان مي پذيرفت تا هر چه سريعتر فضاي انتخابات برچيده شود و مردم اذيت نشوند.
روز آخر مجلس هشتم جلسه توديعي در سالن دانشگاه پيام نور گرفتم واز تعدادي از دوستان که در دفتر با من همکاري ويژه داشته اند و در واقعي کمک شخصي به داشتند نيز تقدير و تشکر کردم
خدمت‌ برادران‌ و خواهران‌ محترم‌ نماينده‌ عرض‌ كنم‌، نامه‌اي‌ از يكي‌ از مراجع‌ عظام‌ قم‌ خطاب‌ به‌ رياست‌ محترم‌ مجلس‌ كه‌ مخاطب‌ آن‌ نمايندگان‌ هم‌ هستند واصل‌ شد كه‌ من‌ اين‌ نامه‌ را خدمت‌ شما قرائت‌ مي‌كنم‌.
تجليل از قرباني در همايش تکريم خدمت
سپاسگزارِ ،انجام وظيفه در مجلس ، تنقيح قوانين ، انتخابات، يک سوزن بخود و يک جوال دوز به ديگران و تذکرات به مسؤلين
مجلس در کلام رهبر معظم انقلاب،نکاتي پيرامون مرحوم مدرس،پاسخ به شبهات ، دفاع از عملکرد و بحث انتخابات
هفته دفاع مقدس ، جنگ نرم ، شبيخون فرهنگي و جنگ فرهنگي، برنامه ريزي براي اشتغال از درآمد يارانه ها، برنامه ريزي براي سرشماري و  آغاز سال تحصيلي 90-91
گويا از آنچه به دست اصلاح طلبان برسر کشور آمده که فتنه 88 را نيز آنان خلق کردند غافل شده‌ و نقشه هاي شوم اصحاب فتنه و منحرفان را فراموش کرده ايم
در بخشي از نامه شهيد بهشتي به حضرت امام درباره بني‌صدر آمده است: پناه دادن رئيس جمهور به مخالفان حاکميت اسلام، عرصه کار را بر همه کساني که شب و روز در اين راه تلاش کرده و مي‌کنند، روز به روز تنگتر مي‌کند.
رئيس وقت ساواك به آيت‌الله فسلفي مي‌گويد:«تغيير روش‌ بدهيد و دست‌ از انتقاد برداريد. منبر برويد، ولي‌ عادي‌. اگر قبول‌ مي‌كنيد و به‌ ما قول‌ مي‌دهيد، خيلي‌ خوب‌؛ ولي‌ اگر قبول‌ نكنيد، عكسي‌ تهيه‌ شده‌ است‌ كه‌ حيثيت‌ شما را بر باد مي‌دهد».
در کتاب خاطرات آيت الله علي آل اسحاق که انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامي منتشر کرده است، خاطره اي مربوط به شکنجه رهبر معظم انقلاب منتشر شده است
يک شب تصميم گرفتيم که آفتابه‌هاي موجود در توالت را نيمه شب جمع کنيم و در جايي پنهان کنيم.
ماجراي تنبيه آيت الله مهدوي کني توسط پدرش
هاشمي رفسنجاني در خاطرات 14 ارديبهشت 1362 به تعطيلي روزنامه اطلاعات به دستور امام خميني اشاره کرده و از شفاعت بي نتيجه خود در اين رابطه پيش امام سخن مي گويد.
نهضت آزادي پشت‌پرده‌ اين جريان هستند و اگر ما بخواهيم اين آشوب و شورش را بخوابانيم بايد سران اينها را دستگير کرده ... حتي اگر لازم باشد آن‌ها را به سينه‌ ديوار بگذاريم.
آيت الله محمدي گيلاني يکي ازشخصيت هاي ماندگارتاريخ انقلاب است که باقائم مقامي منتظري مخالف بود و اين مخالفت را نيز به اطلاع امام رسانده بود ...
ماجراي نطق جنجالي ناطق نوري عليه يادگار امام چه بود؟!
حسن روحاني چگونه حجاب را براي کارکنان زن ارتش اجباري کرد؟!
زندگينامه
 

ظاهرش بيشتر نشان مي دهد اما در واقع متولد بيستم شهريور ماه هزار و سيصد وسي ونه است قرباني بعد از انقلاب در مدرسه عالي تربيتي و قضائي طلاب قم (دانشگاه قم فعلي) ادامه تحصيل داد و ...

 
آشنايي با پايتخت زعفران جهان
 

قاين بعد از اسلام در مورد فتح قهستان و قاين مورخين عرب و ايراني به اختلاف سخن گفته اند به چند مورد آن اشاره مي شود 1- نشريه فرهنگ شماره 6 در بهار 1369 به قلم دكتر راشد محصل بيرجندي مي نويسد. در زمان عهد خليفه دوم وقتي مسلمانان وارد ايران شدند احنف بن قيس به خراسان شتافت و از راه طبس به قهستان آمد 2- تاريخ طبري در فتح قاين مي نويسد در زمان خليفه دوم پس از فرار يزد جرد به مرواحنف بن قيس راه خراسان گرفت و از اصفهان به طبس سر درآورد و حدود طبس و قاين و كوهستان را به زيريي سپرد و هرات را بدون جنگ تصرف كرد.