مسئوليت هاي و سمت ها در دوران خدمت

 1 - عضو هيات رييسه مجلس
 2 - عضو گروه دوستي پارلماني يمن
 3 - عضو گروه دوستي پارلماني بلغارستان
 4 - عضو هيات تجديد نظر رسيدگي به تخلفات اداري مجلس
 5 - رييس هسته مركزي برگزاري همايش يكصدمين سال قانون گذاري (نيازها و چالشها)
 6 - رييس مجمع نمايندگان خراسان جنوبي
 7 - عضو كميسيون قضايي مجلس
 8 - عضو كميسيون تلفيق بودجه 1384

همايش گراميداشت شهيد آيت الله مدرس وبزرگداشت روز مجلس با حضور جمع کثيري از مردم قاينات وزيرکوه در سالن آمفي تئاتر دانشگاه آزاد اسلامي قاين برگزار شد.
در اجتماع عظيم دلدادگان به سرور آزادگان جهان، برخي شخصيت‌ها و چهره‌هاي معروف نيز در کنار جمعيت ميليوني عاشقان امام حسين(ع) حضور يافتند.
زرشک يکي از محصولات استراتژيک استان خراسان جنوبي است که اين روزها برداشت آن آغاز شده است. کشاورزان اين روزها در حال برداشت نوبرانه محصول زرشک بوده تا آن را به صورت تازه دست چين کنند و به صورت خشک شده و تازه به ديگر استان‌ها صادر کنند. زمان برداشت زرشک در استان نيمه دوم مهرماه تا اواخر آبان است که سال گذشته ۱۷ هزار و ۲۰۷ تن زرشک از باغات خراسان جنوبي برداشت شد. بيشترين سطح زير کشت زرشک خراسان جنوبي با ۴ هزار و ۲۳۳ هکتار به شهرستان قاين اختصاص دارد.
گزارش تصويري سفر موسي قرباني به حج 1396
رئيس ستاد پيگيري اجراي برجام در وزارت خارجه از نقض بندهاي 26، 28 و 29 برجام با قانون جديد تحريمي آمريکا عليه ايران خبر داد و تأکيد کرد که جمهوري اسلامي ايران پاسخ قاطعي به اين قانون کنگره آمريکا خواهد داد.
شنبه ۲۰ خرداد، مراسم تکريم عبدالعلي ميرکوهي سرپرست پيشين سازمان تعزيرات حکومتي و معارفه مهدي اميري اصفهاني رئيس جديد اين سازمان با حضور حجت الاسلام و المسلمين مصطفي پورمحمدي وزير دادگستري برگزار شد.
گزارش سفر مأموريت به عتبات عاليات از طرف بعثه مقام معظم رهبري
شست بررسي مصونيت قضايي نمايندگان براساس اداي وظايف نمايندگي با حضور موسي قرباني و علي اکبر اوليا دو نماينده مجلس هشتم برگزار شد؛ قرباني از ديدگاه قوه قضائيه درباره اين موضوع حمايت کرد اما اوليا بر رعايت قانون نظارت بر رفتار نمايندگان تأکيد داشت.
پايگاه هاي مرتبط
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آمار بازديدکنندگان
آنلاين سايت: 33
بازديد امروز: ۹۳۵
بازديد اين ماه: ۶۲۲۴۱
بازديد كل: ۲۹۴۲۱۰۱

مروري بر خاطرات مرحوم آيت الله مهدوي کني

مروري بر خاطرات مرحوم آيت الله مهدوي کني

تاريخ: 20/8/1393
کد خبر: 11695
ماجراي تنبيه آيت الله مهدوي کني توسط پدرش

گروه تاريخ مشرق- آنچه پيش روي شماست خاطرات شفاهي مرحوم آيت الله محمدرضا مهدوي کني است که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامي ثبت، ضبط و انتشار يافته است. اين خاطرات به صورت پرسش و پاسخ جمع آوري و توسط غلامرضا خواجه سروي به صورت متن تدوين گرديده است. مشرق نيوز در نظر دارد هر روز بخشي از خاطرات را براي مخاطبين و به خصوص نسل جوان منتشر نمايد.

 

ماجراي تنبيه آيت الله مهدوي کني توسط پدرش

*فصل اول؛ تولد، خانواده، معيشت

اينجانب محمدرضا مهدوي کني در چهاردهم مرداد 1310 هـ.ش / ربيع الاول 1350 هـ.ق در قريه کن – که در آن زمان در دو فرسخي تهران و امروز متصل به آن است – به دنيا آمدم. نام پدرم اسدالله معروف به حاج اسدالله کني و نام مادرم فاطمه، شغل پدرم کشاورزي بود گر چه گاهي به تجارت نيز اشتغال داشتند.

تا آنجا که به ياد دارم پدرم مردي مذهبي، مقيّد به مسائل ديني و بلکه متعصب در مسائل ديني و مقيّد بودند که فرزندانش را با آداب مذهبي تربيت کند. يادم نمي‌رود که در همان اواني که هنوز به حد بلوغ نرسيده بودم، ولي نزديک بلوغ بودم؛ يک روز ايشان مرا خواست و گفت که مي خواهم با تو خصوصي صحبت کنم. پدرم گفت: تو کم کم داري به سن تکليف مي‌رسي و بايد با مسائل شرعي آشنا شوي، لذا مي‌خواهم مسائلي را به طور خصوصي به تو بگويم تا فرد ديگري در اين مسائل با تو صحبت نکند. آنگاه مسائل غسل و جنابت و طهارت و امثال اينها را براي من توضيح داد که شخص مسلمان بايد غسل کند، نماز بخواند و غسل جنابت وضو ندارد. اينها را به من ياد داد و خوب به ياد دارم که در ايوان منزلمان اين نصايح را به من فرمود و اصرار داشت که کسي هنگام بيان اين حرف‌ها آنجا نباشد. از خصوصيات تربيتي پدرم اين بود که تا حدي سخت مي‌گرفت.

يادم مي آيد روزي با هم بازي‌هايم در همان کوچه‌هاي کن الک دو لک بازي مي‌کرديم. چوب الک از دست من به مغازه پينه دوزي که در همسايگي ما بود افتاد. در آنجا پيرمردي بود که نزديک منزل ما پينه دوزي مي‌کرد. اتفاقاً چوب به آن پيرمرد – که يک پايش فلج بود و با عصا راه مي رفت – خورد. گرچه ما عمداً اين کار را نکرده بوديم، اما نوعي بي‌مبالاتي بود. آن پيرمرد نزد پدرم شکايت کرد. مرحوم پدرم همان جا مرا تنبيه کرد و گفت: «رضا! چرا اين کار را کردي؟» گفتم: «متوجه نبودم». گفت: «نه، من بايد تو را تنبيه کنم که ديگر از اين کارها انجام ندهي». چندين بار با عصايي که در دستش بود زد و گفت که براي اين تو را جلوي مردم تنبيه مي‌کنم تا ديگر در انظار مردم به ديگران بي‌احترامي نکني. البته ممکن است کسي بگويد اينگونه تنبيه درست نيست، اما بنده مي‌خواهم تقيّد ايشان را نسبت به تربيت فرزندانشان برسانم. اين بود ميزان تقيد ايشان که راضي نبود فرزندانش نسبت به مردم بي احترامي کنند.

مرحوم پدرم هميشه با علما و روحانيون رفت و آمد داشتند. خودشان روحاني نبودند، ولي علاقمند به علما بودند. ايشان با علماي کن و تهران مانند آيت الله حاج شيخ محمد علي عميقي از شاگردان مرحوم آخوند خراساني، آيت الله سرخه اي، آيت الله آملي و حاج آقاي يحيي سجادي و... ارتباط داشتند و در منزل ما ايام ماه رمضان، ماه محرم، اعياد مذهبي و امثال ذالک غالباً علما رفت و آمد داشتند و ما پذيراي علما و روحانيوني بوديم که از قم و تهران تشريف مي‌آوردند.

پدرم داراي هشت فرزند بود؛ پنج پسر و سه دختر که البته همگي در قيد حيات هستند. (متأسفانه هنگام ويرايش و طبع اين خاطرات برادر بزرگترمان آقا مرتضي دار فاني را بدرود گفته بود.) فرزندان پسر به ترتيب سن عبارتند از: مرتضي، حسن، حسين، محمدباقر – که به مهدي معروف است – و حقير پنجمي و کوچک ترين پسر ايشان هستم. اما فرزندان دختر سه نفر هستند به نام هاي بتول، سکينه و ربابه که همگي در قيد حيات هستند.

ماجراي تنبيه آيت الله مهدوي کني توسط پدرش

*خصوصيات والده

والده بنده از خانواده‌اي مذهبي و غيرروحاني بود. آن‌طور که يادم هست بستگان مادري و پدري‌مان همه از افراد متدين و مقيد به مسائل مذهبي بودند و مخصوصا پدربزرگ‌مان خيلي مرد مسلمان و متديني بود و در کن به ديانت و راستي شهرت داشت. نام ايشان سليمان و اسم مادربزرگ‌مان خديجه بود. مادرم خيلي باسواد نبود و تنها سواد خواندن داشت و قرآن را مي‌توانست بخواند. ايشان خيلي مادر خوبي بود، واقعا مؤمنه بود و شايد در ميان بستگان ما کم‌نظير بود. اين طور مي‌گفتند که در آبادي ما مثل او کمتر وجود دارد و من اگر از جنبه‌هاي ديني چيزي داشته باشم بخش مهم آن مربوط به مادرم است؛ زيرا ايشان خيلي به مسائل ديني علاقه داشتند و مخصوصا مي‌خواستند که ما روحاني بشويم. وي بانويي مؤمنه و صبور و قانع بود. در هر حال مادرم صفات بارز و فضائل نفساني خوبي داشت و در بين زنان بستگان ما اين امر زبانزد بود. وي عمر با برکتي داشت و سرانجام ظاهرا در سن نود و سه سالگي درگذشت، ولي پدرم پيش از مادر از دنيا رفت؛ يعني در سال 1354 شمسي در حدود هشتاد سالگي مرحوم شد. خدواند هر دو را مشمول رحمت و غفران واسعه‌اش قرار دهد.

 

ماجراي تنبيه آيت الله مهدوي کني توسط پدرش

*دوستان زمان کودکي

از دوستان زمان کودکي که نام اکثرشان در ذهنم باقي است، عده‌اي در همان کن در شغل زراعت و غيره هستند و عده‌ي ديگر که از همدرسان دوران طلبگي ما بودند: از جمله آقاي حاج شيخ جواد الهي که هم‌اکنون در تهران امام جماعت مي‌باشند و برادر ديگري به نام آقاي حاج شيخ علي‌اصغر طاهري که ايشان هم روحاني بودند، ولي غيرمعمم که در قم به تحصيل و تدريس و تأليف اشتغال داشت و چند سال قبل مرحوم شد. ايشان در صرف و نحو و ادبيات خبره بود و تفسيري ادبي بر قرآن به زبان فارسي نوشتند که پس از درگذشت ايشان چاپ شد. برادر ديگري به نام آقاي شيخ عباس محبي که از دوستان دوران مدرسه‌ي ما بودند، هم‌اکنون در شميران امام جماعت هستند. برادر ديگري هست به نام آقاي حاج شيخ رضا طالب کني که از اقوام ما و روحاني هستند و در تهران زندگي مي‌کنند و دوستان ديگري که بسياري از آنها دار فاني را وداع گفته‌اند.

ارسال نظر
تنها در صورتی که اظهار نظرها مشتمل بر توهین ، افترا ، کذب ، خلاف واقع ومخالف مصالحِ ملی و موازین شرعی نباشد منعکس خواهد شد.
نام و نام خانوادگی
آدرس رایانامه
نظر
در آخرين روز از نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي ،حافظه موبايل نمايندگان از حافظه مجلس نهم پر شد.
فرزند آيت الله مرعشي نجفي گفت: آقاي بهجت مي گفت فردي از امام زمان(عج) درباره آيت‌الله مرعشي نجفي مي پرسند و آقا در پاسخ مي فرمايند مرعشي نجفي از خود ماست.
گرچه در مکه مکرمه مأموريّتي خاصّ داشتم ولي اين مأموريّت مانع کارهايِ خارج از برنامه نشد بر همين اساس به صحنه ها جالبي برخورد داشتم که نگاشتن آن خالي از لطف نبوده و خواندن آن خصوصا براي همشهريان عزيز بي فايده نيست
آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در کتاب خاطرات خود به سهم خواهي موسوي خوئيني‌ها از آيت‌الله خامنه‌اي اشاره مي‌کند که ذکر اين خاطره خالي از لطف نيست.
حجت‌الاسلام موسي قرباني: انقلاب اسلامي مردم ايران، برترين و مقدس ترين انقلاب در طول تاريخ انقلاب‌هاي دنيا است/ مردم عزيز ما با وجود برخي مشکلات معيشتي پاي انقلاب خود ايستاده‌اند/ انقلاب اسلامي نزديکترين انقلاب به اهداف الهي است
اميدوارم با توجه به اينکه حقير ثبت نام نکرده ام و نماينده فعلي يکي از شهرستانها تقاضاي انتقال به تهران کرده است و يکي از نمايندگان هم قطعا راي نمي آورد واکثريت نمايندگان جديد خواهند بود ، با شور و نشاط و هماهنگي بيشيري براي استان خدمت کنند
دوستان خوب توجه کنند که در 4 دوره قبل نماينده قاينات نزديک به 60% و در دوره هفتم مجلس 70% مردم او را انتخاب کرده اند وعليرغم کسب راي اکثريت قوي مردم بعد از انتخابات تنها با برگزاري يک جلسه تشکر از مردم و آنهم روز شنبه بعد از انتخابات همه چيز پايان مي پذيرفت تا هر چه سريعتر فضاي انتخابات برچيده شود و مردم اذيت نشوند.
روز آخر مجلس هشتم جلسه توديعي در سالن دانشگاه پيام نور گرفتم واز تعدادي از دوستان که در دفتر با من همکاري ويژه داشته اند و در واقعي کمک شخصي به داشتند نيز تقدير و تشکر کردم
خدمت‌ برادران‌ و خواهران‌ محترم‌ نماينده‌ عرض‌ كنم‌، نامه‌اي‌ از يكي‌ از مراجع‌ عظام‌ قم‌ خطاب‌ به‌ رياست‌ محترم‌ مجلس‌ كه‌ مخاطب‌ آن‌ نمايندگان‌ هم‌ هستند واصل‌ شد كه‌ من‌ اين‌ نامه‌ را خدمت‌ شما قرائت‌ مي‌كنم‌.
تجليل از قرباني در همايش تکريم خدمت
سپاسگزارِ ،انجام وظيفه در مجلس ، تنقيح قوانين ، انتخابات، يک سوزن بخود و يک جوال دوز به ديگران و تذکرات به مسؤلين
مجلس در کلام رهبر معظم انقلاب،نکاتي پيرامون مرحوم مدرس،پاسخ به شبهات ، دفاع از عملکرد و بحث انتخابات
هفته دفاع مقدس ، جنگ نرم ، شبيخون فرهنگي و جنگ فرهنگي، برنامه ريزي براي اشتغال از درآمد يارانه ها، برنامه ريزي براي سرشماري و  آغاز سال تحصيلي 90-91
گويا از آنچه به دست اصلاح طلبان برسر کشور آمده که فتنه 88 را نيز آنان خلق کردند غافل شده‌ و نقشه هاي شوم اصحاب فتنه و منحرفان را فراموش کرده ايم
در بخشي از نامه شهيد بهشتي به حضرت امام درباره بني‌صدر آمده است: پناه دادن رئيس جمهور به مخالفان حاکميت اسلام، عرصه کار را بر همه کساني که شب و روز در اين راه تلاش کرده و مي‌کنند، روز به روز تنگتر مي‌کند.
رئيس وقت ساواك به آيت‌الله فسلفي مي‌گويد:«تغيير روش‌ بدهيد و دست‌ از انتقاد برداريد. منبر برويد، ولي‌ عادي‌. اگر قبول‌ مي‌كنيد و به‌ ما قول‌ مي‌دهيد، خيلي‌ خوب‌؛ ولي‌ اگر قبول‌ نكنيد، عكسي‌ تهيه‌ شده‌ است‌ كه‌ حيثيت‌ شما را بر باد مي‌دهد».
در کتاب خاطرات آيت الله علي آل اسحاق که انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامي منتشر کرده است، خاطره اي مربوط به شکنجه رهبر معظم انقلاب منتشر شده است
يک شب تصميم گرفتيم که آفتابه‌هاي موجود در توالت را نيمه شب جمع کنيم و در جايي پنهان کنيم.
ماجراي تنبيه آيت الله مهدوي کني توسط پدرش
هاشمي رفسنجاني در خاطرات 14 ارديبهشت 1362 به تعطيلي روزنامه اطلاعات به دستور امام خميني اشاره کرده و از شفاعت بي نتيجه خود در اين رابطه پيش امام سخن مي گويد.
نهضت آزادي پشت‌پرده‌ اين جريان هستند و اگر ما بخواهيم اين آشوب و شورش را بخوابانيم بايد سران اينها را دستگير کرده ... حتي اگر لازم باشد آن‌ها را به سينه‌ ديوار بگذاريم.
آيت الله محمدي گيلاني يکي ازشخصيت هاي ماندگارتاريخ انقلاب است که باقائم مقامي منتظري مخالف بود و اين مخالفت را نيز به اطلاع امام رسانده بود ...
ماجراي نطق جنجالي ناطق نوري عليه يادگار امام چه بود؟!
حسن روحاني چگونه حجاب را براي کارکنان زن ارتش اجباري کرد؟!
زندگينامه
 

ظاهرش بيشتر نشان مي دهد اما در واقع متولد بيستم شهريور ماه هزار و سيصد وسي ونه است قرباني بعد از انقلاب در مدرسه عالي تربيتي و قضائي طلاب قم (دانشگاه قم فعلي) ادامه تحصيل داد و ...

 
آشنايي با پايتخت زعفران جهان
 

قاين بعد از اسلام در مورد فتح قهستان و قاين مورخين عرب و ايراني به اختلاف سخن گفته اند به چند مورد آن اشاره مي شود 1- نشريه فرهنگ شماره 6 در بهار 1369 به قلم دكتر راشد محصل بيرجندي مي نويسد. در زمان عهد خليفه دوم وقتي مسلمانان وارد ايران شدند احنف بن قيس به خراسان شتافت و از راه طبس به قهستان آمد 2- تاريخ طبري در فتح قاين مي نويسد در زمان خليفه دوم پس از فرار يزد جرد به مرواحنف بن قيس راه خراسان گرفت و از اصفهان به طبس سر درآورد و حدود طبس و قاين و كوهستان را به زيريي سپرد و هرات را بدون جنگ تصرف كرد.