مسئوليت هاي و سمت ها در دوران خدمت

 1 - عضو هيات رييسه مجلس
 2 - عضو گروه دوستي پارلماني يمن
 3 - عضو گروه دوستي پارلماني بلغارستان
 4 - عضو هيات تجديد نظر رسيدگي به تخلفات اداري مجلس
 5 - رييس هسته مركزي برگزاري همايش يكصدمين سال قانون گذاري (نيازها و چالشها)
 6 - رييس مجمع نمايندگان خراسان جنوبي
 7 - عضو كميسيون قضايي مجلس
 8 - عضو كميسيون تلفيق بودجه 1384

همايش گراميداشت شهيد آيت الله مدرس وبزرگداشت روز مجلس با حضور جمع کثيري از مردم قاينات وزيرکوه در سالن آمفي تئاتر دانشگاه آزاد اسلامي قاين برگزار شد.
در اجتماع عظيم دلدادگان به سرور آزادگان جهان، برخي شخصيت‌ها و چهره‌هاي معروف نيز در کنار جمعيت ميليوني عاشقان امام حسين(ع) حضور يافتند.
زرشک يکي از محصولات استراتژيک استان خراسان جنوبي است که اين روزها برداشت آن آغاز شده است. کشاورزان اين روزها در حال برداشت نوبرانه محصول زرشک بوده تا آن را به صورت تازه دست چين کنند و به صورت خشک شده و تازه به ديگر استان‌ها صادر کنند. زمان برداشت زرشک در استان نيمه دوم مهرماه تا اواخر آبان است که سال گذشته ۱۷ هزار و ۲۰۷ تن زرشک از باغات خراسان جنوبي برداشت شد. بيشترين سطح زير کشت زرشک خراسان جنوبي با ۴ هزار و ۲۳۳ هکتار به شهرستان قاين اختصاص دارد.
گزارش تصويري سفر موسي قرباني به حج 1396
رئيس ستاد پيگيري اجراي برجام در وزارت خارجه از نقض بندهاي 26، 28 و 29 برجام با قانون جديد تحريمي آمريکا عليه ايران خبر داد و تأکيد کرد که جمهوري اسلامي ايران پاسخ قاطعي به اين قانون کنگره آمريکا خواهد داد.
شنبه ۲۰ خرداد، مراسم تکريم عبدالعلي ميرکوهي سرپرست پيشين سازمان تعزيرات حکومتي و معارفه مهدي اميري اصفهاني رئيس جديد اين سازمان با حضور حجت الاسلام و المسلمين مصطفي پورمحمدي وزير دادگستري برگزار شد.
گزارش سفر مأموريت به عتبات عاليات از طرف بعثه مقام معظم رهبري
شست بررسي مصونيت قضايي نمايندگان براساس اداي وظايف نمايندگي با حضور موسي قرباني و علي اکبر اوليا دو نماينده مجلس هشتم برگزار شد؛ قرباني از ديدگاه قوه قضائيه درباره اين موضوع حمايت کرد اما اوليا بر رعايت قانون نظارت بر رفتار نمايندگان تأکيد داشت.
پايگاه هاي مرتبط
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آمار بازديدکنندگان
آنلاين سايت: 30
بازديد امروز: ۳۷۰۱
بازديد اين ماه: ۵۷۹۴۷
بازديد كل: ۳۰۰۰۵۷۱

زعفران گياهي فراتر از يک گل

زعفران گياهي فراتر از يک گل

تاريخ: 14/8/1396
کد خبر: 18387
گياه زعفران از ديرباز تاکنون علاوه بر مصارف طبي، دارويي، خوراکي، معطرسازي و غيره به عنوان يک محصول تزئيني و اشرافي مورد استفاده قرار مي گرفت که تمامي اين عوامل بيانگر اصالت و محبوبيت اين گياه است.

به گزارش ايرنا، ساعت 4:30 صبح امروز (يکشنبه) با جمعي از خبرنگاران بيرجند راهي سرزمين طلاي سرخ شهر قاين شديم بي صبرانه منتظر ديدن مزارع زعفران بودم، رنگ ارغواني برخي مزارع از دور من را هيجان زده کرده بود انگار نرسيده به مزارع ، گل زعفران که گياهي خنده آور است من را به وجد آورده و اثرش را گذاشته بود.
حس عجيبي بود هميشه دوست داشتم مانند زنان و دختران گلچين دشت هاي خراسان جنوبي بيدار شده و دشت هاي پر از گل زعفران را در طلوع سرخ سحر ببينم.
لذت چيدن گل هاي خوشبوي زعفران در دشت هاي باز و بي در و پيکر قاينات را با تمام وجود حس کردم، کشاورزان سختکوش زعفران کار با لبخندي مليح بر لب و دستاني پينه بسته اما نرم که گل هاي زعفران را نوازش مي کرد با چاي زعفراني از ما پذيرايي کردند.
لذت نوشيدن يک فنجان چاي زعفراني به ويژه در مزارع آن گاهي با زيباترين ساعت ها و روزها برابري مي کند وقتي نگاهت را از چشم آينده مي دزدي و فقط در همين لحظه اي که ثانيه به ثانيه آن را نفس مي کشي غرق مي شوي تازه مي فهمي زندگي چقدر مي تواند دلچسب و قشنگ باشد سرشار از جاذبه هاي ساده کشف نشده!
آري خراسان جنوبي در بخش کشاورزي داراي ظرفيت ها و جاذبه هاي زيادي است، محصولات استراتژيکي مانند زرشک، زعفران، عناب، پسته، انار و گل نرگس که براي هر کدام نام هاي زيبا و در خور شان آنها از جمله طلا و ياقوت سرخ انتخاب شده است.
برداشت محصولات کشاورزي استان آنقدر زيبا و وصف ناشدني است که هر ساله مزارع کشاورزي ميزبان تورهاي داخلي و خارجي زيادي به ويژه از کشور آلمان است.
گياه زعفران اين جواهر پاييزي در شرايط آب و هوايي خشک داراي عملکرد خوبي است لذا با توجه به شرايط اقليمي کشور و خراسان جنوبي که در آن آب يکي از مهمترين عوامل محدود کننده توسعه کشاورزي است، توليد، گسترش و سرمايه گذاري اين محصول از مزيت نسبي برخوردار است.
رئيس جهاد کشاورزي خراسان جنوبي در اين ارتباط گفت: امسال 15 هزار هکتار از اراضي استان زير کشت زعفران قرار دارد که پيش بيني مي شود 54 تن زعفران از اين مزراع برداشت شود.
هاشم ولي پور مطلق افزود: سطح مزارع زيرکشت زعفران استان کاهش پيدا نکرد اما توليد آن به دليل شرايط آب و هوايي و سرمازدگي اندکي کاهش داشت.
وي با بيان اينکه خراسان جنوبي رتبه نخست کيفيت زعفران کشور را دارد، عنوان کرد: هر ساله در کشور 390 تن زعفران توليد مي شود که 20 تا 25 درصد آن در اين استان برداشت مي شود.
وي بيان کرد: وزارت جهاد کشاورزي سازو کارهاي مختلفي براي حمايت از زعفران در دستور کار دارد، که خريد تضميني زعفران توسط تعاوني هاي روستايي از جمله آن است.
وي ادامه داد: براي اين مهم بايستي انبارهايي با شرايط مناسب از نظر امنيتي به بورس اعلام شود لذا سه انبار در شهرستان هاي بيرجند، قاين و فردوس تعيين شد و از اين هفته خريد تضميني زعفران انجام مي شود.
به گزارش ايرنا ولي پور مطلق، خريد زنجيره اي زعفران را از ديگر برنامه هاي وزارت جهاد کشاورزي عنوان کرد و افزود: اين بدين معناست که کشورهاي صادرکننده و کشاورزان با ورود به اين زنجيره عضو شرکت مي شوند.
وي يادآور شد: توسط بورس برخي از انبارهاي کددار شده و در قبال خريد زعفران اوراق بورس به کشاورز داده مي شود، اين اوراق قابليت سنديت دارد که توسط بانک کشاورزي به عنوان وثيقه قبول مي شود و کشاورزان قادر به دريافت تسهيلات خواهند بود.
وي به فعاليت 350 هزار نفره بهره برداري در زمينه کشت زعفران در استان اشاره کرد و گفت: از کشاورزان درخواست داريم نسبت به اجراي سيستم هاي نوين آبياري بدون هيچگونه محدوديتي با دريافت تسهيلات اقدام کنند.

** پرونده قاچاق زعفران نداريم
مديرکل تعزيرات حکومتي خراسان جنوبي هم در گفت و گو با ايرنا افزود: در پنج سال گذشته هيچگونه پرونده قاچاق زعفران يا پياز آن در استان نداشته ايم.
منصور انصاري گفت: برخي موارد بدون دارا بودن مجوز جهاد کشاورزي بين شهرستان ها يا استان ها جابجا مي شود که قاچاق محسوب نمي شود.
وي بيان کرد: براي جلوگيري از شيوع بيماري ها بايد حتما براي جابجايي پياز زعفران از مراجع مربوطه به ويژه جهاد کشاورزي استان مجوز حمل و نقل اخذ شود.
وي يادآور شد: چندين سال قبل پياز زعفران استان به افغانستان قاچاق شد اما اکنون اين کشور توليدکننده شده و نياز به قاچاق ندارد.

** آبرساني با تانکر تنها راه نجات مزارع زعفران است
مدير جهاد کشاورزي سرايان چندي پيش در نشست برنامه ريزي آبرساني سيار به مزارع زعفران اين شهرستان گفت: با توجه به تغيير اقليم منطقه، بحران خشکسالي و استمرار اين پديده، خشک و کم شدن آب قنوات به ويژه در نواحي کوهپايه اي اين شهرستان، آبرساني به مزارع زعفران با تانکر تنها راه نجات و روزنه اميد براي برطرف کردن عطش مزارع زعفران است.
موسي سليماني افزود: اين شهرستان با سطح زير کشت 2 هزار و 625 هکتار و توليد 10 تن زعفران مقام دوم توليد زعفران را در استان به خود اختصاص داده و بيش از 20 درصد سطح زير کشت زعفران شهرستان معادل 525 هکتار از مزارع زعفران در مناطق کوهپايه اي واقع شده است.
وي بيان کرد: در حال حاضر 780 نفر بهره بردار مستقيم با کاشت و برداشت زعفران در سرايان امرار معاش مي کنند و با توجه به اينکه بيشتر درآمد مردم روستاهاي کوهپايه اي از محصول زعفران است اگر حمايت هاي لازم در زمينه آبرساني نشود مزارع زعفران در بي آبي از بين خواهند رفت و شاهد مهاجرت مردم از روستاها خواهيم بود.
وي گفت: با توجه به هزينه هاي بالاي آبرساني، کشاورزان آبياري را در نهايت صرفه جويي و ناقص انجام مي دهند که چنانچه آبياري به مزارع زعفران انجام نشود يا به صورت ناقص انجام شود پياز زعفران از بين خواهد رفت و با کاهش عملکرد توليد زعفران در واحد سطح مواجه خواهيم بود.

**25 درصد مزارع زعفران با تانکر آبرساني مي شود
مدير جهاد کشاورزي سرايان افزود: کمبود آب در فصل آبياري مزارع به دغدغه اصلي بسياري از زعفران کاران روستاهاي کوهپايه اي تبديل شده است.
وي گفت: 25 درصد مزارع زعفران در مناطق کوهپايه اي بايد با تانکر آبياري شود و با هر تانکر 120 متر مربع زمين آبياري مي شود.
سليماني پيش بيني کرد که تا پايان فصل برداشت زعفران حدود 10 هزار تانکر معادل 140 هزار مترمکعب عمليات آبرساني به مزارع زعفران صورت گيرد.
اما با وجود همه اين مزايا و مشکلات بايد گفت خراسان جنوبي علي رغم اينکه به سرزمين طلا و ياقوت سرخ مشهور است اما زعفران به صورت فله و بدون نام و نشان به کشورهاي ديگر صادر مي شود.
درآمد هاي حاصل از زعفران و زرشک اين منطقه نه تنها عايد کشاورزان نشده که در شهرهاي بزرگ و بعضا خارج از کشور استفاده مي شود.
کشاورزان خراسان جنوبي رنج و مشقت هاي زيادي براي کاشت، داشت و برداشت زعفران مي برند لذا دستگاه هاي مربوطه بايد با حمايت از کشاورز دست دلالان را از استان کوتاه کنند.
مشارکت کشاورزان و دستگاه هاي مربوطه به ويژه جهاد کشاورزي در زمينه برندسازي، بازارسازي، تنوع محصول، فرآوري و ايجاد اشتغال در منطقه بايد در اولويت نخست قرار بگيرد.
خام فروشي محصولات استراتژيک استان ضربه بزرگي به اقتصاد آن مي زند که با استفاده از توان شرکت هاي دانش بنيان مي توان توليدات استاني را به ارزش افزوده تبديل و فرآورده هاي حاصل از آن را به بازارهاي جهاني وارد کرد.
گزارش: رقيه محمدي* انتشار- مريم پنجابي
 

ارسال نظر
تنها در صورتی که اظهار نظرها مشتمل بر توهین ، افترا ، کذب ، خلاف واقع ومخالف مصالحِ ملی و موازین شرعی نباشد منعکس خواهد شد.
نام و نام خانوادگی
آدرس رایانامه
نظر
در آخرين روز از نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي ،حافظه موبايل نمايندگان از حافظه مجلس نهم پر شد.
فرزند آيت الله مرعشي نجفي گفت: آقاي بهجت مي گفت فردي از امام زمان(عج) درباره آيت‌الله مرعشي نجفي مي پرسند و آقا در پاسخ مي فرمايند مرعشي نجفي از خود ماست.
گرچه در مکه مکرمه مأموريّتي خاصّ داشتم ولي اين مأموريّت مانع کارهايِ خارج از برنامه نشد بر همين اساس به صحنه ها جالبي برخورد داشتم که نگاشتن آن خالي از لطف نبوده و خواندن آن خصوصا براي همشهريان عزيز بي فايده نيست
آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در کتاب خاطرات خود به سهم خواهي موسوي خوئيني‌ها از آيت‌الله خامنه‌اي اشاره مي‌کند که ذکر اين خاطره خالي از لطف نيست.
حجت‌الاسلام موسي قرباني: انقلاب اسلامي مردم ايران، برترين و مقدس ترين انقلاب در طول تاريخ انقلاب‌هاي دنيا است/ مردم عزيز ما با وجود برخي مشکلات معيشتي پاي انقلاب خود ايستاده‌اند/ انقلاب اسلامي نزديکترين انقلاب به اهداف الهي است
اميدوارم با توجه به اينکه حقير ثبت نام نکرده ام و نماينده فعلي يکي از شهرستانها تقاضاي انتقال به تهران کرده است و يکي از نمايندگان هم قطعا راي نمي آورد واکثريت نمايندگان جديد خواهند بود ، با شور و نشاط و هماهنگي بيشيري براي استان خدمت کنند
دوستان خوب توجه کنند که در 4 دوره قبل نماينده قاينات نزديک به 60% و در دوره هفتم مجلس 70% مردم او را انتخاب کرده اند وعليرغم کسب راي اکثريت قوي مردم بعد از انتخابات تنها با برگزاري يک جلسه تشکر از مردم و آنهم روز شنبه بعد از انتخابات همه چيز پايان مي پذيرفت تا هر چه سريعتر فضاي انتخابات برچيده شود و مردم اذيت نشوند.
روز آخر مجلس هشتم جلسه توديعي در سالن دانشگاه پيام نور گرفتم واز تعدادي از دوستان که در دفتر با من همکاري ويژه داشته اند و در واقعي کمک شخصي به داشتند نيز تقدير و تشکر کردم
خدمت‌ برادران‌ و خواهران‌ محترم‌ نماينده‌ عرض‌ كنم‌، نامه‌اي‌ از يكي‌ از مراجع‌ عظام‌ قم‌ خطاب‌ به‌ رياست‌ محترم‌ مجلس‌ كه‌ مخاطب‌ آن‌ نمايندگان‌ هم‌ هستند واصل‌ شد كه‌ من‌ اين‌ نامه‌ را خدمت‌ شما قرائت‌ مي‌كنم‌.
تجليل از قرباني در همايش تکريم خدمت
سپاسگزارِ ،انجام وظيفه در مجلس ، تنقيح قوانين ، انتخابات، يک سوزن بخود و يک جوال دوز به ديگران و تذکرات به مسؤلين
مجلس در کلام رهبر معظم انقلاب،نکاتي پيرامون مرحوم مدرس،پاسخ به شبهات ، دفاع از عملکرد و بحث انتخابات
هفته دفاع مقدس ، جنگ نرم ، شبيخون فرهنگي و جنگ فرهنگي، برنامه ريزي براي اشتغال از درآمد يارانه ها، برنامه ريزي براي سرشماري و  آغاز سال تحصيلي 90-91
گويا از آنچه به دست اصلاح طلبان برسر کشور آمده که فتنه 88 را نيز آنان خلق کردند غافل شده‌ و نقشه هاي شوم اصحاب فتنه و منحرفان را فراموش کرده ايم
در بخشي از نامه شهيد بهشتي به حضرت امام درباره بني‌صدر آمده است: پناه دادن رئيس جمهور به مخالفان حاکميت اسلام، عرصه کار را بر همه کساني که شب و روز در اين راه تلاش کرده و مي‌کنند، روز به روز تنگتر مي‌کند.
رئيس وقت ساواك به آيت‌الله فسلفي مي‌گويد:«تغيير روش‌ بدهيد و دست‌ از انتقاد برداريد. منبر برويد، ولي‌ عادي‌. اگر قبول‌ مي‌كنيد و به‌ ما قول‌ مي‌دهيد، خيلي‌ خوب‌؛ ولي‌ اگر قبول‌ نكنيد، عكسي‌ تهيه‌ شده‌ است‌ كه‌ حيثيت‌ شما را بر باد مي‌دهد».
در کتاب خاطرات آيت الله علي آل اسحاق که انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامي منتشر کرده است، خاطره اي مربوط به شکنجه رهبر معظم انقلاب منتشر شده است
يک شب تصميم گرفتيم که آفتابه‌هاي موجود در توالت را نيمه شب جمع کنيم و در جايي پنهان کنيم.
ماجراي تنبيه آيت الله مهدوي کني توسط پدرش
هاشمي رفسنجاني در خاطرات 14 ارديبهشت 1362 به تعطيلي روزنامه اطلاعات به دستور امام خميني اشاره کرده و از شفاعت بي نتيجه خود در اين رابطه پيش امام سخن مي گويد.
نهضت آزادي پشت‌پرده‌ اين جريان هستند و اگر ما بخواهيم اين آشوب و شورش را بخوابانيم بايد سران اينها را دستگير کرده ... حتي اگر لازم باشد آن‌ها را به سينه‌ ديوار بگذاريم.
آيت الله محمدي گيلاني يکي ازشخصيت هاي ماندگارتاريخ انقلاب است که باقائم مقامي منتظري مخالف بود و اين مخالفت را نيز به اطلاع امام رسانده بود ...
ماجراي نطق جنجالي ناطق نوري عليه يادگار امام چه بود؟!
حسن روحاني چگونه حجاب را براي کارکنان زن ارتش اجباري کرد؟!
زندگينامه
 

ظاهرش بيشتر نشان مي دهد اما در واقع متولد بيستم شهريور ماه هزار و سيصد وسي ونه است قرباني بعد از انقلاب در مدرسه عالي تربيتي و قضائي طلاب قم (دانشگاه قم فعلي) ادامه تحصيل داد و ...

 
آشنايي با پايتخت زعفران جهان
 

قاين بعد از اسلام در مورد فتح قهستان و قاين مورخين عرب و ايراني به اختلاف سخن گفته اند به چند مورد آن اشاره مي شود 1- نشريه فرهنگ شماره 6 در بهار 1369 به قلم دكتر راشد محصل بيرجندي مي نويسد. در زمان عهد خليفه دوم وقتي مسلمانان وارد ايران شدند احنف بن قيس به خراسان شتافت و از راه طبس به قهستان آمد 2- تاريخ طبري در فتح قاين مي نويسد در زمان خليفه دوم پس از فرار يزد جرد به مرواحنف بن قيس راه خراسان گرفت و از اصفهان به طبس سر درآورد و حدود طبس و قاين و كوهستان را به زيريي سپرد و هرات را بدون جنگ تصرف كرد.